مناطق محروم و مرزی در اولویت ایجاد تخت های بیمارستانی

به نقل از سایت اخبار  درمان و تعذیه :    
 

به گزارش خبرگزاری مهر، قاسم جان بابایی، در شورای معاونین پارلمانی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی، افزود: یکی از دستاوردهای موفقیت آمیز دولت‌های یازدهم و دوازدهم، توسعه تخت‌های بیمارستانی است. قبل از سال ۹۲، ضریب تخت بیمارستانی نسبت به جمعیت، ۱.۲ بود که این میزان در حال حاضر به ۱.۷ رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه توسعه تخت‌های بیمارستانی مناطق محروم و مرزی کشور در اولویت قرار دارد، بیان کرد: بیشترین تخت‌هایی که به مجموعه تخت‌های بیمارستانی کشور افزوده شده است، با نگاه ویژه به مناطق محروم و مرزی کشور انجام شده و این اقدام، با رویکرد عدالت در سلامت و دسترسی همه مردم به خدمات سلامت، صورت گرفته است.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید، تاکنون ۳۰ هزار تخت بیمارستانی اضافه شده و در مجموع تعداد تخت‌های بیمارستانی دولتی به بیش از ۱۰۰ هزار تخت رسیده است.

وی اظهار کرد: تخت‌ها عمدتاً در مناطق محروم و کمتر برخوردار استان‌ها و شهرهایی مانند، سیستان و بلوچستان، زابل، سراوان، گیلان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان که ضریب تخت نسبت به جمعیت پایین بوده، ایجاد شده است. در تهران نیز تا پایان هفته دولت سال ۹۹، تعداد ۱۵۰۰ تخت بیمارستانی در جنوب شهر تهران مانند قدس، شهریار و اسلامشهر، به بهره برداری خواهد رسید. این موضوع بار مراجعه مردم را به مراکز درمانی مرکز و شمال تهران کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه دسترسی به تخت‌های بیمارستانی هزینه را برای مردم کاهش داده است، گفت: میزان پرداختی از جیب مردم در طرح تحول سلامت از ۵۶ درصد به ۳۸ درصد رسیده است.

جان بابایی در خصوص توسعه بلوک‌های زایمانی خاطرنشان کرد: در کنار توسعه تخت‌های بیمارستانی، یکی از اقداماتمان توسعه بلوک‌های زایمان است. در طرح تحول سلامت، ۲۰۰۰ واحد LDR ایجاد شده و حدود ۳ میلیون زایمان طبیعی رایگان انجام شده است.

وی ادامه داد: با توسعه بلوک‌های زایمان این مشکل که در حین زایمان طبیعی چند مادر در یک اتاق زایمان می‌کردند، حل شده و مادران می‌توانند زایمان طبیعی خودشان را در اتاق جداگانه با حضور همراهانشان انجام دهند. در عین حال، دسترسی به بلوک زایمانی در برخی نقاط محروم‌تر که مادران در منزلشان زایمان می‌کردند، توانسته شاخص‌های مرگ و میر مادر و نوزاد را ارتقا داده و مرگ مادر و نوزاد را به حداقل برساند. زایمان در منزل می‌تواند خطرات زیادی برای مادر و نوزاد به همراه داشته باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص توسعه بخش‌های اورژانس، گفت: در طرح تحول سلامت، ۲۵۰ بخش اورژانس بیمارستانی در دستور کار قرار داشت که دو سوم آن به بهره برداری رسیده است.

وی گفت: همچنین، ۸۳ مرکز بیماران خاص در کشور راه اندازی شده که توانسته به بیماران خاص و خانواده‌های آنها کمک شایانی کند. این بیماران با بیشترین هزینه برای درمانشان مواجه اند و در این مراکز، می‌توانند درمانشان با حداقل هزینه یا رایگان دریافت کنند. در مورد بیماران صعب العلاج نیز بخش زیادی از هزینه درمان در بخش دولتی توسط دولت و سازمان‌های حمایت گر تأمین می‌شود.

جان بابایی در خصوص خدماتی که در حوزه درمان ناباروری انجام شده است، بیان کرد: در راستای تحقق سیاست‌های جمعیتی نیز ۸۵ درصد هزینه درمان زوج‌هایی که نابارور هستند را در بخش دولتی تا دو مرتبه تأمین می‌کنیم. با این تمهید، ۱۱ تا ۱۵ زنانی که مشکل ناباروری دارند، درمان لازم را دریافت خواهند کرد.

وی در خصوص تدوین راهنماهای بالینی، گفت: تاکنون ۶۰۰ راهنماهای بالینی تدوین و ابلاغ شده، در کنار آن نیز سطح بندی خدمت و پرونده الکترونیک سلامت انجام شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت، در خصوص خدمات سرپایی عنوان کرد: ۹۰ درصد مردم برای دریافت خدمات درمانی سرپایی مراجعه می‌کنند، لذا یکی از مهمترین اقداماتی که وزرات بهداشت در دولت تدبیر و امید انجام داده، توسعه مراکز درمانی سرپایی است. در این راستا، ۲۵۰ کلینیک ویژه در دستور کار قرار داشت که بخش زیادی از آن به بهره برداری رسیده و مابقی نیز راه اندازی خواهد شد.

جان بابایی در پایان تاکید کرد: ۵ هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال و ۶ هزار تخت نیز در سال آینده به مجموعه تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه خواهد شد و در مجموع حدود ۴۰ هزار تخت در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره برداری می‌رسد.

9
0 0